Jak zarabiać na oszczędnościach? Poradnik dla początkujących

jak zarabiać na oszczędnościach

W jaki sposób możesz bezpiecznie pomnażać swoje oszczędności? Czy w dzisiejszych czasach jest to w ogóle możliwe? Sprawdź dostępne możliwości i wybierz wariant najlepszy dla siebie!

Oszczędności – co z nimi zrobić?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że zgodnie z większością badań Polacy nie są najlepsi w oszczędzaniu – i to delikatnie ujmując. Mimo to w ostatnich latach zainteresowanie tym, jak oszczędzać pieniądze, a także tym, co z nimi potem zrobić, znacząco wzrosło. Nie bez wpływu na to pozostaje obecna, dość niepewna sytuacja gospodarcza w kraju. I o ile to nie jest powodem do radości, to jednak zainteresowanie inwestowaniem swoich oszczędności jest jak najbardziej kierunkiem słusznym. Tym bardziej że okazuje się, iż nawet w dzisiejszej rzeczywistości na swoich oszczędnościach wciąż można zarabiać – o ile tylko podejmujesz odpowiedzialne i rozsądne decyzje. Co zatem możesz zrobić, aby pomnażać swoje oszczędności?

Konta oszczędnościowe

To jeden z popularniejszych sposobów lokowania swoich oszczędności – jeśli posiadasz dostęp do konta w jednym z polskich banków, z pewnością możesz również skorzystać z konta oszczędnościowego. Otóż konto osobiste, często określane także jako rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to w rzeczywistości dwa rachunki – jeden służący do bieżących transakcji płatniczych, a drugi przeznaczony właśnie na oszczędności. Konta oszczędnościowe zawsze podlegają oprocentowaniu, dzięki czemu klienci są zachęcani do wpłacania tam środków. Oczywiście wysokość oprocentowania zależna jest od danego banku – zwykle to wartość niewielka, tylko odrobinę wyższa od aktualnej stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Warto jednak dodać, że czasem możesz trafić na naprawdę atrakcyjną propozycję konta oszczędnościowego – takie promocje zdarzają się np. podczas zakładania konta osobistego. Czasem też, aby zachować określoną atrakcyjność konta oszczędnościowego, bank może oczekiwać dodatkowej aktywności na koncie osobistym. Poza tym promocje mogą dotyczyć tylko nowych środków.

Lokaty bankowe

To także częsty wybór Polaków, którym zależy na pomnażaniu swoich oszczędności. Jak zacząć oszczędzać na lokacie? Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór lokaty. Sama lokata bankowa to instrument finansowy, który jest znany od lat, do Twojej dyspozycji jest wiele typów lokat, jak np. lokaty terminowe, odnawialne, mobilne, strukturyzowane, automatyczne, progresywne itp. Nie będziemy w tym miejscu szczegółowo opisywać każdego z rodzajów lokaty, zamiast tego skupimy się na zagadnieniach ogólnych. Otóż wybierając lokatę, przede wszystkim należy sprawdzić wysokość oprocentowania – to od tego zależy, jak wiele możesz na lokacie zyskać. Z drugiej strony pamiętaj, że oprocentowanie samo w sobie wcale nie jest gwarancją zysku z odsetek. Do najważniejszych parametrów lokat zalicza się:

  • wysokość oprocentowania,
  • maksymalną kwotę, jaka może zostać objęta oprocentowaniem,
  • maksymalny czas trwania lokaty.

Na rynku czeka na Ciebie bogaty wybór lokat – z pewnością nie trzeba się ich bać. Koniecznie sprawdź jednak, czy dana lokata objęta jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – wtedy to Twoje środki są zabezpieczone na wypadek niewypłacalności banku do kwoty 100 000 euro.

Fundusze inwestycyjne

Lokowanie nadwyżek oszczędności na funduszach inwestycyjnych jest szczególnie polecane użytkownikom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w inwestowaniu środków. Na czym to polega? Otóż reprezentanci danych funduszy zbierają środki od inwestorów i lokują je w określonej inwestycji. I to dlatego, że całość przebiega pod czujnym okiem specjalistów, szanse na osiągnięcie zysku rosną. Pamiętaj jednak, że fundusze inwestycyjne same w sobie nie gwarantują zysku.

Obligacje

Obligacje korporacyjne także uchodzą za bezpieczny sposób inwestycji, nierzadko też możliwe jest uzyskanie naprawdę wysokich zysków. Obligacje określane są także jako papiery wartościowe, poświadczają one, że wystawca jest dłużnikiem właściciela obligacji. Zatem emisja obligacji to nic innego jak pożyczka, która przewiduje określony zysk dla obligatariusza. Jednocześnie ma też on prawo do zwrotu zobowiązań w danym czasie.

Automatyczne oszczędzanie

To określenie dość umowne, które odnosi się do funkcji oszczędzania zyskującej na popularności w ostatnich latach. Tego rodzaju usługę proponuje coraz więcej banków i innych instytucji finansowych, a zasada jej działania może się nieco różnić – wszystko zależy od tego, na co się zdecydujesz. Ujmując najkrócej, usługa automatycznego oszczędzania polega na ustaleniu określonego przedziału kwotowego – następnie przy wykonywanych płatność bank dolicza tę kwotę i odkłada ją za Ciebie w formie oszczędności. Ponownie – zależnie od banku może to dotyczyć nie tylko płatności kartą i przelewów internetowych, ale także wypłat z bankomatów oraz innych typów transakcji. Czasem możesz nawet zdecydować, w jakiej formie zbierane będą Twoje oszczędności, np.:

  • stały procent od wykonanej transakcji,
  • stała kwota z danego przedziału,
  • zaokrąglenie każdej transakcji do pełnej kwoty.

Warto zauważyć, że nie każdy bank uruchamia osobny rachunek do tego rodzaju oszczędzania – dlatego dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pamiętaj – oszczędzanie to dopiero połowa sukcesu, drugi etap to pomnażanie zgromadzonych oszczędności. Nie czekaj dłużej i już teraz zacznij inwestować swoje oszczędności!

Źródła:

  1. https://www.forbes.pl/gospodarka/jak-inwestowac-w-dobie-inflacji-i-spowolnienia-razem-mozna-zarobic-wiecej/47jvgem
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zarabiac-omijajac-warunek-tylko-dla-nowych-5-gotowych-scenariuszy-Przeswietlamy-promocje-8422519.html
  3. https://www.money.pl/pieniadze/inflacja-zjada-oszczednosci-w-co-warto-ulokowac-pieniadze-6701587381851777v.html
  4. https://zgarnijpremie.pl/jak-zarobic-na-oszczednosciach-w-banku/
  5. https://www.totalmoney.pl/artykuly/322332,konta-oszczednosciowe,jak-zaczac-zarabiac-na-swoich-oszczednosciach,1,1