Lokata o oprocentowaniu stałym czy zmiennym? Poznaj różnice

Lokaty są wciąż jednymi z najpopularniejszych metod inwestowania. Jednak propozycji, które oferują nam banki, jest na tyle sporo, że stojąc przed wyborem, możemy mieć wiele wątpliwości. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i która lokata będzie dla nas najbezpieczniejsza i da nam największy zysk. Chętnie Ci podpowiemy, czym kierować się w wyborze i na co zwrócić uwagę!

Oprocentowanie stałe i zmienne

Wybór lokaty nie ogranicza się tylko do decyzji o najwyższym oprocentowaniu – to byłoby zbyt łatwe. Musimy również zdecydować, czy ma ono być stałe, czy zmienne. Porównanie lokat może nam pomóc w wyborze najlepszej propozycji. Warto wziąć pod uwagę sytuację gospodarczą w kraju. Jeśli gospodarka jest rozpędzona, możemy śmiało zdecydować się na stopę zmienną, a jeśli słabnie, to stopa stała będzie zdecydowanie bezpieczniejsza i da nam pewnego rodzaju gwarancję.

Mimo wszystko lokata o stałym oprocentowaniu to dla wielu osób zdecydowanie większy komfort psychiczny. Wszystko dlatego, że w tym wariancie możemy obliczyć sobie odsetki, a więc określić zysk. W przypadku oprocentowania zmiennego już nie mamy tej możliwości, ponieważ bank w każdej chwili może je zmienić. Istnieje pewien sposób na przewidzenie zmian, ponieważ są one ściśle związane ze stopami procentowymi NBP.

Oprocentowanie dopasowane do klienta

Każdy ma inne preferencje i niektórzy chętniej zdecydują się na oprocentowanie stałe, a inni – na zmienne. Jeśli zależy nam jedynie na konkretnym zysku i nie chcemy, aby na jego wysokość miały wpływ inne czynniki, które nie zależą od nas, zdecydujmy się na pierwszą opcję. Z kolei oprocentowanie zmienne jest dla osób, które są gotowe zaryzykować to, że stawka może się obniżyć lub podwyższyć. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie przewidzieć zachowanie Rady Polityki Pieniężnej. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym większe ryzyko tego, że stopy procentowe ulegną zmianie. Dlatego decydując się na zmienne oprocentowanie, bezpieczniej będzie ulokować pieniądze na krótszy okres – np. na kilka miesięcy. Warto opierać się nie tylko na ogólnych informacjach, ale również na własnej intuicji.

Dla kogo jest lokata bankowa?

Decydując się na lokatę bankową, zamrażamy swoje pieniądze na pewien okres. To świetne rozwiązanie dla osób rozrzutnych, które mają tendencję do nieprzemyślanego wydawania gotówki. Dzięki lokacie nie będą w stanie ruszyć swoich oszczędności, ponieważ złamią warunki i stracą szansę na zarobek. To również świetny sposób na pomnożenie kapitału bez żadnego ryzyka. Lokata jest bardzo dobrą opcją dla każdego, kto chce ulokować pieniądze na dłuższy czas, i to właśnie lokaty długoterminowe zaoferują nam największy możliwy zysk. Oczywiście istnieje możliwość zerwania lokaty przed terminem, jednak wtedy nie zyskamy nic, a w najlepszym wypadku odsetki będą bardzo niskie. Wszystko zależy od danej lokaty oraz od zapisów w umowie. Jeśli boimy się, że podczas jej trwania wydarzy się coś nieprzewidzianego, na co będą potrzebne nam pieniądze, to zdecydujmy się na kilka mniejszych lokat. Zerwanie jednej z nich nie pozbawi nas całego zysku, ponieważ pieniądze na pozostałych dalej będą pracować.

Lokata – czy warto ją założyć?

Podjęcie decyzji o założeniu lokaty powinno być przez nas dokładnie przemyślane. Warto również przeanalizować propozycje różnych banków, by ostatecznie zdecydować się na opcję, która najbardziej nam odpowiada. Pamiętajmy o tym, że w wielu przypadkach możemy negocjować oprocentowanie. Zastanówmy się jednak, na jaką lokatę chcemy się zdecydować – czy tę o oprocentowaniu stałym, czy zmiennym. Jeśli boimy się zmian stóp procentowych, to pierwsza opcja będzie dla nas zdecydowanie lepsza.

Źródła:

http://lokatowy.pl/lokaty-oprocentowaniem-stalym-zmiennym-ktore-lepsze/

http://banki.edu.pl/lokaty-oprocentowaniem-stalym-czy-zmiennym/