Jak zacząć oszczędzać pieniądze na lokacie? – praktyczny przewodnik

Stworzyliśmy dla Was praktyczny poradnik oszczędzania. Jeśli nie wiecie, jak oszczędzać pieniądze, a chcielibyście zacząć to zrobić, warto rozpocząć od zapoznania się z tym, czym są lokaty bankowe.  

Zaoszczędzone pieniądze można trzymać w domu, w skrytce lub popularnej niegdyś „skarpecie”, a także na zwykłym rachunku bankowym. Tak przechowywane pieniądze jednak nie pracują i z pewnością nie przynoszą zysku. Jeśli mamy już zaoszczędzoną pewną sumę pieniędzy i chcielibyśmy ją pomnożyć, warto pomyśleć o zapoznaniu się z ofertą banków dotyczącą lokat bankowych. Jest wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę: oprocentowanie lokat w bankach, długość zawieranej umowy, a także regulacje dotyczące przedwczesnego zerwania lokaty. Dowiedźcie się, jak oszczędzać pieniądze prawidłowo na lokacie bankowej. 

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest przeznaczona dla osób, które dysponują już pewnym kapitałem. Jest to produkt, który ma dwa główne zadania: zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym przez klienta środkom, a także zwiększyć ilość wpłaconych pieniędzy, czyli po prostu osiągnąć zysk. Środki są lokowane na lokacie na wcześniej określony czas, a bank w zamian za umieszczenie oszczędności i możliwość obracania nimi wypłaca klientowi odsetki. Kwestią, która jest kluczowa dla ulokowania środków, jest oprocentowanie lokaty. 

Zazwyczaj założenie lokaty nie wymaga szczególnych procedur – można ją założyć praktycznie we wszystkich bankach, przez infolinię lub stronę internetową wybranego oddziału. Nie wymaga też posiadania wysokich środków początkowych – 500 zł to też jest dobra kwota, od której można zacząć oszczędzanie.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Warto zastanowić się, czy najwyższe oprocentowanie lokaty będzie oznaczało największe odsetki. Banki obecnie oferują lokaty o oprocentowaniach stałych i zmiennych, więc należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, aby mieć pewność odnośnie do warunków, na jakich oszczędzamy środki. Kolejną ważną kwestią jest kapitalizacja odsetek. Chodzi w niej o to, jak często odsetki będą dopisywane do kapitału głównego, bo od tego będzie zależeć, czy kolejne odsetki będą naliczane od coraz większej kwoty. Porównując oprocentowanie lokat, warto więc wziąć pod uwagę również to, która z nich oferuje częstszą kapitalizację odsetek. Należy także zwrócić szczególną uwagę na okres, na który podpisywana jest umowa o założenie lokaty. W zależności od rodzaju lokaty, może ona trwać od miesiąca (a nawet dnia!) do roku lub więcej. Niektóre banki mogą mieć także dodatkowe wymogi dotyczące założenia lokaty bankowej. Warunki mogą się różnić między innymi od tego, czy klient zakłada taką lokatę po raz pierwszy, czy robi to ponownie. Kluczowe może okazać się także posiadanie konta bankowego w placówce, w której chcemy założyć lokatę.  

Jakie są rodzaje lokat?

Najpopularniejszym rodzajem lokat są lokaty terminowe. Są one zakładane na z góry określony czas. Pieniądze na taką lokatę można wpłacić jednorazowo i niemożliwe jest zwiększenie po pewnym czasie kwoty włożonych środków. Pieniądze wraz z odsetkami są wypłacane, gdy umowa dobiega końca. Możliwe jest wybranie wariantu lokaty odnawialnej – lokata jest automatycznie przedłużana po upływie terminu zakończenia lokaty – lub nieodnawialnej – lokata jest zamykana zgodnie z założonym wcześniej terminem i wtedy wkład wraz z odsetkami wypłacany jest klientowi. Oprocentowanie lokaty w tym wariancie jest zazwyczaj stałe, a klient wie, ile pieniędzy otrzyma po upływie terminu lokaty. Przy wyborze lokaty terminowej nie można podjąć środków wcześniej, niż zakłada to umowa (zerwanie umowy często jest równoznaczne z utratą odsetek). 

Lokata rentierska różni się od lokaty terminowej tym, że zgromadzone odsetki nie są przekazywane klientowi wraz z zakończeniem umowy, lecz można wypłacać je w określonych w umowie odstępach czasowych (np. co miesiąc). Lokata rentierska zazwyczaj zakładana jest przez klientów posiadających wysokie oszczędności i jest zawierana na długi okres. 

Lokata progresywna ma ten atut, że pozwala klientowi na wycofanie z jej ram środków przed zakończeniem umowy bez utraty odsetek. Oprocentowanie lokaty w przypadku tego rodzaju oszczędzania pieniędzy zwiększa się w każdym kolejnym okresie trwania umowy. Klient dzięki temu ma swobodny dostęp do pieniędzy i w przypadku nagłej konieczności może je wypłacić bez straty naliczonych wcześniej odsetek.  

Szczególnym rodzajem lokaty jest lokata nocna – pieniądze złożone na niej pracują tylko jedną noc. Zakłada się ją najczęściej po południu, a zamyka w kolejnym dniu. Jest to sposób oszczędzania pieniędzy przeznaczony głównie dla klientów korporacyjnych, choć zaczyna się to powoli zmieniać i klienci fizyczni również mogą skorzystać z tego rodzaju oferty.  

Czym jest kalkulacja lokat?

Wiesz już, jak oszczędzać, ale przed zawarciem umowy z bankiem chciałbyś wiedzieć, ile finalnie otrzymasz pieniędzy w ramach tej transakcji? Możesz skorzystać z kalkulatorów lokat bankowych, które pomogą obliczyć, jaki zysk można otrzymać dzięki ulokowaniu pieniędzy w banku na wybranej lokacie. Narzędzie to jest szczególnie pomocne w przypadku lokat nietradycyjnych, w przypadku których klientowi mogłoby być trudno oszacować, jakiej kwoty może się spodziewać po zakończeniu umowy i wypłaceniu pieniędzy wraz z odsetkami.  

Jaką lokatę wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i oczekiwań klienta – nie ma czegoś takiego jak najlepsze lokaty. Należy zastanowić się nad tym, na jak długo możemy podpisać umowę i wpłacić swoje oszczędności, jaki zysk chcielibyśmy uzyskać i czy przewidujemy, że w czasie trwania umowy można zdarzyć się sytuacja, w której będziemy chcieli podjąć zgromadzone środki. Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę, wystarczy już tylko wybrać konkrety rodzaj lokaty bankowej, dopasowany pod nasze cele i możliwości. Lokaty bankowe to świetny i bardzo lubiany patent na oszczędzanie.