Czym są lokaty terminowe? Wszystko, co musisz wiedzieć

Lokaty terminowe ochronią Twoje oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji i pozwolą wygenerować bezpieczne i pewne zyski. Czym są w praktyce i jak wybrać tę, która przyniesie najwięcej korzyści? Podpowiadamy. 

Czy wiesz, że wrzucane do świnki skarbonki oszczędności z roku na rok tracą swoją wartość? W praktyce oznacza to, że za 3000 zł, które masz w kieszeni, dziś kupisz zdecydowanie więcej niż za rok, dwa czy pięć. Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu regularnego wzrostu cen w gospodarce. Aby ochronić kapitał przed zgubnym wpływem spadku siły nabywczej pieniądza, warto oszczędzać mądrze. 

Mądre oszczędzanie, czyli…?

Oszczędzanie powinno być procesem przemyślanym i dobrze zaplanowanym. Doskonale wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy mają za sobą kilka spontanicznych, zakończonych fiaskiem prób. Nie mniej ważne niż realna oceny własnych możliwości finansowych, ograniczenie zbędnych wydatków, regularność i konsekwencja jest skorzystanie z narzędzi wspierających gromadzenie kapitału. Jednym z nich jest lokata terminowa. 

Co to jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to składany w instytucji finansowej depozyt czasowy. Najpopularniejsze to te trwające 3, 6 i 12 miesięcy. Zdeponowane pieniądze banki przeznaczają na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość nieograniczonego dysponowania środkami wypłacają deponentom zyski w postaci odsetek. To właśnie one skutecznie chronią zgromadzone na lokacie środki przed zgubnym wpływem inflacji, powodując, że ich wartość nie maleje, lecz rośnie. Efekt? Zdeponowane w banku środki same na siebie pracują, nawet kiedy śpisz, spacerujesz z psem lub słuchasz ulubionej muzyki. 

Ochrona środków przed… impulsywnym roztrwonieniem

Lokaty terminowe ochronią Twoje pieniądze nie tylko przed inflacją, ale także przed impulsywnymi wydatkami. Jak to możliwe? Jeśli wybierzesz depozyt o standardowej konstrukcji, przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze będą zamrożone. Jeśli zechcesz wypłacić je wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć na pierwszy rzut oka brzmi to jak spora niedogodność, to tylko pozory. Jeśli masz skłonność do wydawania pieniędzy lekką ręką, a spontaniczne wydatki to Twoja codzienność, umieszczenie oszczędności na lokacie skutecznie ochroni je przed przypadkowym roztrwonieniem. Wizja utraty odsetek będzie bowiem wystarczającą motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać. 

Lokaty terminowe – jak wybrać najlepszą?

Lokaty długoterminowe, lokaty krótkoterminowe, lokaty online i w oddziale – ogrom dostępnych na rynku ofert może przyprawić o istny zawrót głowy. Aby wybrać tę, która przyniesie największe korzyści (nie tylko) dla Twojego portfela, przed dokonaniem wyboru porównaj dostępne na rynku oferty. Analizując ich parametry, zwróć uwagę przede wszystkim na: 

  • dostosowaną do Twoich potrzeb długość okresu lokacyjnego. Chcesz zamrozić oszczędności na 3, 6 a może 12 miesięcy? Pierwszym krokiem do wyboru idealnej lokaty powinno być wyselekcjonowanie tych o preferowanej przez Ciebie długości okresu lokacyjnego; 
  • oprocentowanie. Oprocentowanie lokaty powinno być najważniejszym kryterium wyboru. To właśnie od niego zależy bowiem, ile zysku przyniesie depozyt. Analizując ten parametr, zwróć uwagę, czy wskazane przez bank wartości obowiązują wyłącznie dla konkretnego limitu środków lub przez konkrety okres. Dzięki temu unikniesz rozczarowania wynikającego z osiągnięcia zysków niższych, niż szacowałeś; 
  • limity w zakresie deponowanych kwot. Nie wszystkie banki umożliwiają zdeponowanie niewielkich (np. 1000 zł) i pokaźnych (np. kilkaset tysięcy zł) kwot. Jeśli znalazłeś lokatę o preferowanej długości okresu lokacyjnego i z korzystnym oprocentowaniem, upewnij się, że możesz umieścić na niej całą kwotę swoich oszczędności; 
  • możliwość założenia lokaty przez internet. Założenie lokaty online i możliwość zarządzania depozytem w systemie bankowości internetowej i przez aplikację mobilną pomoże Ci oszczędzić czas i znacząco usprawni cały proces.