Co zrobić po zakończeniu okresu lokaty?

Lokaty bankowe to, inaczej mówiąc, terminowe lokaty. Oznacza to, że w momencie podpisania umowy dokładnie znasz termin, kiedy się skończą. Co wtedy? Gdzie trafiają pieniądze i co zrobić, jeśli lokata się już zakończy? Podpowiadamy!

Terminowe lokaty a lokaty odnawialne

Lokata to świetny sposób na przechowywanie i pomnażanie oszczędności. Jest to produkt bankowy, który polega na wpłaceniu na lokatę z góry zaplanowanej kwoty pieniędzy, które zostaną pomnożone o określone oprocentowanie. Lokaty bankowe są terminowe, co oznacza, że od razu w momencie podpisania umowy z bankiem wiadomo, jak długo będą trwać. Terminowe lokaty zazwyczaj zakłada się na miesiąc, trzy, sześć lub dwanaście miesięcy, chociaż zdarzają się także dłuższe. W czasie trwania lokaty pieniądze można oczywiście wypłacić, ale nie otrzymasz zysku, który wypracowały.

Alternatywną opcją są lokaty odnawialne. W momencie zakończenia lokaty otwiera się od razu następna. To rozwiązanie jest jednak znacznie rzadsze i ogranicza nas w możliwości szukania najkorzystniejszych rozwiązań. Oferty bankowe cały czas się zmieniają i ciągle można znaleźć inne lokaty, wiec warto poszperać, by otrzymać najlepszy możliwy wynik.

Gdzie trafiają pieniądze z lokaty?

W momencie zakończenia terminowej lokaty pieniądze najczęściej wracają na konto, z którego zostały przesłane. Całość z reguły dzieje się automatycznie. Najczęściej lokaty są przypisane do rachunku rozliczeniowego osobistego, więc tam zazwyczaj od razu trafiają pieniądze z lokaty.

Na oszczędzaniu na lokacie nie można stracić. Na konto podstawowe wraca więc zawsze cała wpłacona kwota oraz odsetki, które zostały naliczone po zakończeniu okresu trwania lokaty. Środki od teraz są do twojej dyspozycji.

Zysk z lokaty terminowej

Zysk z lokaty terminowej nie jest trudno policzyć. W momencie zakładania lokaty jest wiadome jej oprocentowanie, które powinno być niezmienne. Obecnie najczęściej oscyluje ono w okolicach 7%, jednak warto pamiętać, że jest to oprocentowanie w skali rocznej. Oznacza to, że jeśli ulokujesz pieniądze na 12 miesięcy, naprawdę otrzymasz z nich 7%. Dla przykładu – jeśli wpłaciłeś 10000 zł, otrzymasz z nich 700 zł.

Jeśli jednak okres trwania lokaty terminowej jest krótszy, otrzymasz proporcjonalną część. Jeśli masz oprocentowanie 7% rocznie, z lokaty na sześć miesięcy otrzymasz jedynie połowę tego, czyli dla naszego przykładu:

10 000 zł x7%/2 = 350 zł.

W przypadku lokat 3-miesięcznych będzie to ¼ oprocentowania w skali roku, a miesięcznych – 1/12. Warto pamiętać, że zysk z lokaty jest od razu także pomniejszony o podatek od depozytów bankowych, czyli tak zwany podatek Belki.

Co zrobić po zakończeniu okresu lokaty?

Kiedy lokata zostanie zamknięta i już się skończy, pieniądze wrócą na twoje konto przypisane do lokaty lub na konto, z którego zostały wpłacone. Od tego momentu są znów do twojej dyspozycji i od ciebie zależy, co zamierzasz z nimi zrobić dalej. Możliwości jest co najmniej kilka. Jeśli była to lokata celowa, to znaczy chciałeś powiększyć oszczędności, by coś kupić czy w coś zainwestować, możesz przeznaczyć je na ten cel. Możesz jednak znów ulokować je w instrumentach finansowych, które przyniosą kolejny dodatkowy zysk. To dobry sposób na przechowywanie i budowanie poduszki finansowej lub oszczędności na przyszłość.

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów jest po prostu założenie kolejnej lokaty. Jak ją wybrać? Przede wszystkim warto sprawdzić oprocentowanie, ponieważ od niego zależy, jak bardzo opłacalna jest ta opcja. Warto poszukać ofert dla nowych pieniędzy lub dla nowych środków. Sprawdź także, jaką propozycję ma dla ciebie twój bank – najczęściej są to dobre opcje, ponieważ banki chętnie nagradzają lojalnych klientów.

Kolejnym krokiem jest wybór okresu lokacyjnego. Lokaty najczęściej mają najbardziej atrakcyjne oprocentowanie w opcji rocznej, jednak nie każdemu odpowiada tak długi okres zamrożenia pieniędzy. Opcji jest bardzo wiele. Zastanów się, czy może zdarzyć się sytuacja, że będziesz potrzebować środków szybciej niż po upływie roku. Jeśli tak, zdecyduj się na krótszy czas lokaty terminowej.

Pieniądze z lokaty – inne możliwości ulokowania pieniędzy

Jest kilka innych możliwości na ulokowanie pieniędzy z lokaty, by je pomnażać. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje cele i oczekiwania. Niektóre z tych opcji są bardziej ryzykowne i grożą utratą części wpłaconej kwoty. Lokata i konto oszczędnościowe to najmniej ryzykowne rozwiązania. Lokata polega na wpłaceniu z góry całej kwoty bez możliwości wypłacania jej bez utraty odsetek. Konto oszczędnościowe pozwala na większą elastyczność – można na nie wpłacać i wypłacać środki według uznania. To rozwiązanie także pozwala uzyskać średnie zyski, jednak dla wielu osób jest kuszące, by wypłacać pieniądze. To opcja, która bardziej sprawdza się przy budowaniu poduszki finansowej czy większej kwoty oszczędności.

Zgromadzone wcześniej na lokacie środki można przeznaczyć także na zakup obligacji, złota lub funduszy inwestycyjnych. To o wiele bardziej ryzykowne sposoby na inwestowanie. Obligacje są z nich najbardziej bezpieczne, zwłaszcza te wypuszczane przez skarb państwa. Jednak zysk na nich może być obecnie mniejszy niż na lokacie i nie musi być gwarantowany. Zakup złota nie musi oznaczać zakupu materialnego kruszcu (chociaż może). Może to być także kontrakt na złoto w banku lub wpłacenie środków na fundusz naśladujący kurs złota. Zysk jest więc zależny od ceny kruszcu.

Optymalnym rozwiązaniem jest dywersyfikacja, czyli umieszczenie oszczędności na różnych instrumentach finansowych. Znalezienie różnych sposobów na pomnażanie oszczędności chroni nas przed ewentualnymi stratami w razie załamania rynku. Lokata jest najbezpieczniejszym z nich, więc warto wpłacić chociaż cześć środków właśnie na nią.

Literatura:

https://www.porowneo.pl/kredyty-i-banki/przewodnik-i-slownik/lokaty/lokata-odnawialna-bez-tajemnic

https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-sie-stanie-z-lokata-po-okresie-na-ktory-zostala-zalozona