Lokata na nowe środki — co warto wiedzieć?

Czym w praktyce są nowe środki? Dlaczego warto założyć lokatę właśnie teraz? Na co zwrócić uwagę, aby wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane w sprawie lokat na nowe środki pytania.

Lokata bankowa jest skutecznym sposobem na bezwysiłkowe oszczędzanie. Dzięki swojej konstrukcji umożliwia wygenerowanie bezpiecznych i pewnych zysków, eliminując jednocześnie ryzyko utraty kapitału. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czym jest lokata?

Lokata to trwający przez określony umową okres depozyt. Może on trwać miesiąc, kilka miesięcy, kilka lat, a nawet jeden dzień. Deponując środki na lokacie, zapewniasz bankowi kapitał niezbędny do udzielania kredytów. W nagrodę otrzymasz odsetki, czyli zysk z lokaty. Co ważne, w przypadku lokat o tradycyjnej konstrukcji przez cały okres trwania umowy pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po nie wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć można postrzegać taką konstrukcję jako sporą wadę, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków i wydajesz pieniądze lekką ręką, wizja utraty zysków może być dla Ciebie skuteczną motywacją, aby zostawić oszczędności w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Lokata na nowe środki, czyli…?

Lokata na nowe środki to popularny produkt finansowy dostępnych w ofertach większości banków. Jakie środki finansowe można na niej umieścić, czyli czym są w praktyce nowe środki? Definicja nowych środków nie jest jednoznaczna, a każda instytucja finansowa określa ją w nieco odmienny, indywidualny sposób. Przykład. Jeśli sięgniesz po lokatę przez internet w Santander Consumer Banku, bank zaoferuje atrakcyjne oprocentowanie dla nowych środków, czyli tych deponowanych ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku wg stanu na 11.01.2022 r.

Dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki teraz?

W październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Od tamtego czasu stopy procentowe wzrosły jeszcze kilkukrotnie, a jak sądzą eksperci — to nie koniec podwyżek. Efektem rosnących wartości jest jednak nie tylko wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także wzrost oprocentowania lokat.
Jeśli kiedykolwiek rozważałeś ulokowanie oszczędności na bankowym depozycie, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić. Jak znaleźć ten, który przyniesie realne korzyści?

Jak wybrać lokatę, która okaże się strzałem w dziesiątkę?

Biorąc pod uwagę ogrom dostępnych na rynku lokat, wybór tej jedynej może być źródłem sporego dylematu. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie deponowałeś pieniędzy w banku. Aby dokonać najlepszego wyboru, przed podjęciem decyzji porównaj parametry poszczególnych produktów, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość trwania okresu lokacyjnego. Ze względu na fakt, że przez cały okres trwania umowy pieniądze nie będą dla Ciebie dostępne, wybór okresu lokacyjnego powinien być pierwszym krokiem w poszukiwaniach lokaty idealnej;
  • Jeśli wiesz już, na jak długo możesz zamrozić oszczędności, wyselekcjonuj oferty z najwyższym oprocentowaniem. Sprawdź także, czy wskazana przez bank wartość dotyczy jedynie określonych kwot lub obowiązuje w określonym czasie. W ten sposób unikniesz niedomówień i rozczarowania;
  • możliwość założenia depozytu przez internet. Czas jest dziś równie cenną wartością, co pieniądze. Aby maksymalnie uprościć i skrócić proces zakładania lokaty, sięgnij po tę, którą założysz online.

Ogromną zaletą lokat bankowych jest możliwość wygenerowania bezpiecznych, pewnych i z góry określonych zysków. Dzięki kalkulatorom dostępnym na stronach internetowych poszczególnych instytucji finansowych poznasz ich wysokość jeszcze przed zawarciem umowy, a umieszczone na lokacie środki będą na siebie zarabiać nawet wtedy, kiedy śpisz lub oglądasz ulubiony serial.

Źróo:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to trwająca przez określony czas umowa depozytu. Deponujący środki klient otrzymuje po upływie tego czasu wynagrodzenie w formie odsetek. Na czas trwania umowy pieniądze są zamrożone, ich wycofanie przed upływem umownego czasu skutkuje zwykle utratą wypracowanych odsetek.

Jakie są główne zalety lokat bankowych?

Lokaty bankowe są bezpiecznym instrumentem pomnażania oszczędności. Zakładając lokatę bankową, można z wyprzedzeniem obliczyć przyszły zysk. Poza tym lokaty bankowe są bardzo wygodne – nie wymagają żadnych działań ze strony klienta, oprócz podpisania umowy na początku.

Czym jest lokata na nowe środki?

Lokata na nowe środki to popularny produkt finansowy oferowany przez różne banki. Jednak definicja „nowych środków” różni się w różnych instytucjach. W Santander Consumer Banku „nowe środki” to środki deponowane ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych wg stanu na 29.03.2024r.

Jak wybrać idealną lokatę bankową?

Należy porównać ze sobą różne lokaty bankowe, uwzględniając długość okresu lokacyjnego i wysokość oprocentowania. Warto zwrócić uwagę na zmiany oprocentowania przy różnych kwotach. Jeśli zależy nam na szybkości i wygodzie działania, warto skupić się na lokatach zakładanych zdalnie (online).