Co warto wiedzieć o lokatach przez internet?

Lokata przez internet to nowoczesny produkt finansowy stworzony z myślą o bezpiecznym, pewnym oszczędzaniu. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy.

Pandemia udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. Nie wszyscy wiedzą jednak, że środki finansowe gromadzone w przysłowiowej skarpecie nie tylko na siebie nie zarabiają, ale dodatkowo z roku na rok tracą swoją wartość. Zwłaszcza obecnie, kiedy poziom inflacji jest najwyższy od lat. Skutecznym sposobem, aby zmotywować pieniądze do działania, jest sięgnięcie po nowoczesne, bezpieczne narzędzia bankowe sprzyjające gromadzeniu oszczędności. Jednym z nich jest lokata. Czym jest w praktyce i jak działa?

Czym jest lokata przez internet?

Lokata to depozyt bankowy zakładany na określony w umowie okres. Może to być miesiąc, kilka miesięcy, kilka lat, a nawet… kilka dni. Pozyskane w ten sposób środki bank przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość korzystania z kapitału wypłaca odsetki, które stanowią bezpośredni zysk z lokaty. W zależności od konstrukcji lokatę założysz w oddziale banku lub przez internet. Ze względu na ogromną wygodę i oszczędność czasu lokaty internetowe cieszą się obecnie zdecydowanie większą popularnością. Co jeszcze warto o niech wiedzieć?

Zanim założysz lokatę

Jedną z najważniejszych zalet lokaty bankowej jest możliwość wygenerowania całkowicie bezpiecznych, pewnych i z góry określonych zysków. Korzystając z kalkulatora lokat, poznasz ich wysokość jeszcze przed zawarciem umowy z bankiem. Wybierając tradycyjną lokatę przez internet, przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze będą zamrożone. Wcześniejsze zerwanie lokaty, choć w teorii możliwe, zakończy się jednak utratą wszystkich wypracowanych zysków. Choć wiele osób obawia się takiej konstrukcji, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków lub gromadzisz środki finansowe na określony cel, widmo utraty odsetek będzie skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Jak wybrać najlepszą lokatę przez internet?

Lokaty przez internet to popularne produkty dostępne w większości banków. Aby znaleźć tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę, przed zawarciem umowy warto dokładnie porównać parametry, zwracając szczególną uwagę na:

  • długość okresu lokacyjnego. Biorąc pod uwagę fakt, że przez cały okres trwania lokaty Twoje pieniądze nie będą dla Ciebie dostępne, długość okresu lokacyjnego powinna być pierwszym kryterium wyboru depozytu;
  • Im wyższe oprocentowanie lokaty, tym wyższe zyski. Kolejnym krokiem, po wyselekcjonowaniu produktów o optymalnym okresie lokacyjnym, powinien być wybór tych o najwyższym oprocentowaniu. Co ważne jednak — często zdarza się, że wskazane przez banki wartości dotyczą oprocentowania obowiązującego jedynie dla określonej kwoty lub przez określony okres. Dobrym przykładem może być tu internetowa lokata w Santander Consumer Banku – zapewniająca atrakcyjne oprocentowanie 2% na 12 miesięcy dla nowych środków;
  • maksymalną i minimalną kwotę depozytu. Większość banków określa górne i dolne widełki kwotowe umożliwiające założenie depozytu. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz zdeponować niewielką (np. 1000 zł) lub naprawdę dużą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych);
  • możliwość automatycznego przedłużenia lokaty. Jeśli chcesz oszczędzać w długofalowej perspektywie, wybierz lokatę, która po zakończeniu umowy automatycznie się przedłuży. Sprawdź jednak, czy wysokość oprocentowania po przedłużeniu będzie taka sama jak w okresie trwania regularnej umowy. Czasem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kolejny produkt na nowych (i korzystniejszych) zasadach.

Lokata bankowa jest skutecznym sposobem, aby ochronić oszczędności przed inflacją i wygenerować bezpieczne i pewne zyski. Jeśli zdeponujesz środki finansowe w banku, każda Twoja złotówka będzie sama na siebie pracować — nawet wtedy, gdy śpisz, oglądasz ulubiony serial czy spacerujesz z psem.

Źróo:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czym jest lokata przez internet?

Lokata przez internet w większości przypadków nie różni się zbytnio od klasycznej lokaty bankowej. Jej podstawowym wyróżnikiem jest możliwość otwarcia za pośrednictwem internetu, bez wizyty w banku.

Jakie są kluczowe informacje dotyczące lokat przez internet?

Lokata przez internet to depozyt bankowy zakładany na określony w umowie okres. Środki są zamrożone przez cały czas trwania umowy. Po tym czasie środki zostają zwrócone wraz z określonymi odsetkami.

Czy można zakończyć lokatę przez internet przed terminem?

Tak, zakończenie lokaty przez internet przed terminem jest możliwe. W większości przypadków jednak oznacza to utratę odsetek – klient otrzymuje tylko początkowy kapitał.

Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej lokaty przez internet?

Warto zwrócić uwagę na długość okresu lokacyjnego, oprocentowanie, maksymalną i minimalną kwotę depozytu oraz możliwość automatycznego przedłużenia lokaty czy możliwość otwarcia lokaty bez zakładania konta w danym banku.

W jaki sposób lokata bankowa chroni oszczędności przed inflacją?

Zyski z lokaty bankowej są bezpieczne i pewne. Dzięki temu wpłacane na lokatę środki pracują na siebie bez ingerencji klienta. Zdobyte w ten sposób odsetki pozwalają zachować moc nabywczą deponowanych środków mimo inflacji.