Lokata długoterminowa – na czym polega? Kiedy warto ją założyć?

Chcąc zrobić pożytek z oszczędności, często zadajemy sobie pytanie – lepiej zainwestować czy ulokować pieniądze na lokacie? Nieprzemyślane inwestycje mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, natomiast lokata ma wiele korzyści i jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem. Na czym polega lokata długoterminowa, czym różni się od lokaty krótkoterminowej i w jakich przypadkach warto z niej skorzystać?

Lokata – na czym polega to rozwiązanie?

Lokata to nic innego jak odwrócona pożyczka. Odwrócona, bo to bank w pewnym sensie pożycza pieniądze od klienta na dany okres, w zamian proponując mu wypłatę odsetek. Tego typu umowa określa wysokość oprocentowania oraz czas, na jaki zostaje założona lokata. Najpopularniejszymi typami lokat są lokata długoterminowa oraz krótkoterminowa. Lokaty terminowe stanowią jedne z najbezpieczniejszych dostępnych narzędzi finansowych – właściciel pieniędzy nic nie traci, zakładając lokatę, a może jedynie zyskać. Rozwiązanie to polega na zamrożeniu pieniędzy na określony w umowie okres, co oznacza, że pomimo bycia właścicielem danych środków nie można z nich korzystać. Lokatę można jednak zamknąć przed określonym w umowie czasem, jednak wówczas do wpłaconej kwoty nie są doliczane należne odsetki. Wypłata środków jest jednak zabezpieczona i gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W wielu przypadkach jednak lokata posłuży raczej bezpiecznemu „przechowaniu” kapitału niż faktycznemu pomnożeniu majątku.

Lokata długoterminowa a krótkoterminowa – na którą się zdecydować?

Wybór lokaty powinien być podyktowany indywidualną sytuacją klienta, jego oczekiwaniami, a także planami związanymi z inwestycjami i posiadanymi oszczędnościami. Ważnym warunkiem jest także oprocentowanie. Zwykle wynosić ono będzie od 1 do 7% w skali rocznej, jednak proponowany procent odsetek uzależniony jest od wielu różnych czynników, takich jak sytuacja gospodarcza w kraju, a także rodzaj oferty banku. Warto wziąć pod uwagę, że aby pozyskać nowych klientów, banki często przygotowują atrakcyjniejszą ofertę dla osób chętnych powierzyć swoje pieniądze danej instytucji. Przed otwarciem lokaty warto porównać zatem oferty kilku różnych banków, bowiem niektóre z nich do otwarcia lokaty mogą wymagać również otwarcia rachunku bankowego, co może wiązać się z pewnymi kosztami, zwłaszcza jeśli klient posiada rachunek w innym banku, z którego aktywnie korzysta.

Lokata długoterminowa będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które w najbliższym czasie nie planują inwestycji ani dużych wydatków, na które miałyby zostać przeznaczone pieniądze wpłacone na lokatę. Lokata długoterminowa może zostać otwarta np. na rok, 2, 3, 4, a nawet na 5 lat. Warto wspomnieć, że lokaty długoterminowe mogą być objęte oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Przy oprocentowaniu stałym można z łatwością przewidzieć zysk z lokaty, jednak przy zmiennym – będzie to o tyle kłopotliwe, że oprocentowanie takiej lokaty uzależnione jest od stóp procentowych NBP. Ponieważ wciąż się one zmieniają, nie można dokładnie określić wysokości odsetek na moment zamknięcia lokaty.

Jeśli zaś chodzi o lokaty krótkoterminowe, zwykle mają one niższe oprocentowanie niż lokaty długoterminowe. Najczęściej otwierane są na 1, 3 lub 6 miesięcy, jednak poszczególne banki mogą oferować również inne okresy. Lokata krótkoterminowa będzie dobrym wyjściem dla wszystkich tych, którzy chcą zdeponować swoje oszczędności, ale tym samym nie odbierać sobie możliwości korzystania z nich – krótszy okres lokaty pozwoli szybciej „odmrozić” dane środki i ponownie z nich korzystać lub zmienić lokatę na korzystniejszą, jeśli np. zmieni się sytuacja gospodarcza w kraju.

Źródła:

 1. https://chwilowo.pl/wiedza/lokata-dlugo-czy-krotkoterminowa-ktora-okaze-sie-lepszym-
  wyborem/#:~:text=Pami%C4%99taj%20o%20tym%2C%20%C5%BCe%20zyski,lokaty
  %20%E2%80%93%20procentuje%20finalnie%20mniejszym%20zyskiem
  .
 2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/123847,lokaty,lokaty-dlugoterminowe—na-jaki-okres,1,1
 3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/#:~:text=to%20jest%20
  lokata%3F-,Lokata%20bankowa%20to%20rodzaj%20umowy%20z%20bankiem%2C
  %20na%20podstawie%20kt%C3%B3rej,pieni%C4%85dze%20powi%C4%99kszone%
  20o%20wysoko%C5%9B%C4%87%20odsetek.
 4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-konto-oszczednosciowe-lepiej-odkladac-zaskorniaki/
 5. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/co-to-jest-lokata-dlugoterminowa/3kb939z