Lokata dla firmy – przewodnik dla przedsiębiorcy

Utarło się, że produkty oszczędnościowe oferowane przez banki przeznaczone są głównie dla klientów indywidualnych. Jednak przedsiębiorcy również mogą skorzystać z wielu ciekawych propozycji dopasowanych do ich potrzeb. Jedną z najlepszych opcji jest lokata, jednak nie wszyscy wiedzą, na jaką formę się zdecydować – krótkoterminową czy długoterminową.

Lokata – sposób na pomnożenie zysków

Jeśli na firmowym koncie pojawi się nadwyżka, dobrze jest zrobić wszystko, by ją pomnożyć, i to w bezpieczny sposób. Dzięki temu rozwiązaniu możemy naprawdę sporo zyskać i ochronić pieniądze przed utratą ich wartości. Wtedy lokata okazuje się naprawdę dobrym pomysłem. Jednak warto dokładnie zastanowić się przed podpisaniem umowy i zdecydować się na najkorzystniejsze oprocentowanie. Musimy również zastanowić się nad wyborem lokaty długoterminowej lub krótkoterminowej. Do niedawna najlepiej oprocentowane były lokaty długoterminowe, a obecnie jest na odwrót – największy zysk oferują lokaty krótkoterminowe, które zakłada się na 2 lub 3 miesiące.

Pamiętajmy o tym, że produkty oferowane przez banki mogą być zróżnicowane i nie wszystkie propozycje będą dla nas dobrym wyborem. Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że inwestowanie w lokaty nie ma sensu, ponieważ ich oprocentowanie jest dość niskie. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że przy sporych kwotach nawet niewielkie oprocentowanie może przynieść naprawdę spory zysk. Dzieli się ono na zmienne oraz stałe. To pierwsze uzależnione jest od stawek rynkowych i zmienia się wraz ze zmianami stawek referencyjnych. Druga opcja oferuje nam cały czas takie samo oprocentowanie przez cały czas trwania umowy. Okazuje się, że zdecydowana większość banków traktuje zyski z lokat jako przychód. Taka sytuacja zmusza nas do ich opodatkowania. Wobec tego do naszego biura księgowego będziemy musieli dostarczyć wyciąg z firmowej lokaty w celu doliczenia zysków do przychodu.

Wybór najlepszej lokaty

Propozycje lokat mogą różnić się w zależności od banku. Warto dokładnie zapoznać się z opcjami, które mamy do wyboru, i wybrać taką, która będzie najbezpieczniejsza i zapewni największy zysk. W tym celu można skorzystać z porównywarki, która pomoże nam podjąć najlepszą decyzję w konkretnym momencie. Pamiętajmy o tym, że możemy zdecydować się na lokatę z rachunkiem w polskiej lub wymienialnej walucie. Jeśli decydujemy się na walutę polską, mamy do wyboru oprocentowanie stałe oraz zmienne. Z kolei w przypadku wyboru waluty obcej zazwyczaj automatycznie godzimy się na oprocentowanie stałe. Każda lokata określa również minimalną kwotę pieniędzy, jakie musimy wpłacić. Pamiętajmy, że im więcej pieniędzy wpłacimy na lokatę, tym więcej na tym zarobimy. Dzięki temu nasze wpływy mogą cały czas pracować i się pomnażać. Nie musimy martwić się o bezpieczeństwo środków, ponieważ są one objęte Gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Założenie lokaty firmowej to jeden z lepszych i łatwiejszych sposobów na pomnażanie zysków firmy. Chociaż wydaje się, że kwoty te będą niewielkie, to przy wysokich kwotach wpłat możemy liczyć na naprawdę spory zarobek. Jednak każda decyzja finansowa powinna być dokładnie przemyślana. Jeśli mamy nadwyżkę, to założenie lokaty może być naprawdę rozsądnym rozwiązaniem, na którym możemy zarobić. Wybierzmy lokatę dopasowaną do naszych potrzeb, która ma odpowiedni czas trwania oraz oprocentowanie pozwalające nam na pomnożenie wpłat. Zastanówmy się również nad walutą, ponieważ do wyboru mamy kilka różnych opcji i nie muszą być to złotówki.

Źródła:

  • https://www.biznes-mentor.pl/przedsiebiorca/lokaty-terminowe-dla-firm-najciekawsze-propozycje
  • https://www.poradnik-inwestora.pl/lokaty/