Lokaty terminowe przez Internet – Jak osiągnąć korzystne oprocentowanie?

Utrzymujące się od 2020 r. niskie stopy procentowe nie wpłynęły korzystnie na lokaty terminowe. Nic nie wskazuje obecnie na to, żeby ta sytuacja uległa zmianie. Czy w związku z tym warto skorzystać z takich lokat? Tak, jeśli wybierzemy ofertę właściwego banku. Odpowiednio dobrana oferta lokaty nie tylko zwiększy nasz potencjalny zysk, ale również zapewni dużą wygodę.

Lokaty terminowe – sytuacja na rynku

Obecnie stopa referencyjna NBP ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej od 29 maja 2020 r. wynosi 0,10%. Przekładając to na dostępne w bankach lokaty terminowe, możemy najczęściej liczyć na ich oprocentowanie od 0,01 do 0,10% lub, w najlepszym wypadku, dwa, trzy razy wyższe przy bardzo dużych kwotach depozytu i długim, co najmniej rocznym okresie trwania lokaty. Zyski z takich lokat wynoszą najczęściej od kilkunastu groszy do kilku złotych. Nie jest to zatem szczyt możliwości inwestycyjnych. To dlatego wielu klientów bankowych decyduje się na inwestycje w inne produkty bankowe. Dodatkowo powinniśmy mieć na uwadze to, że zyski z lokat są obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych, dlatego w rzeczywistości są one jeszcze niższe. Wyższe stawki oprocentowania dostępne są przy dłuższym okresie lokaty, sięgającym kilkunastu miesięcy lub kilku lat. Nie zawsze mamy jednak możliwość zdeponowania swoich środków na tak długi okres. To dlatego, gdy chcemy osiągnąć realne zyski z lokat, powinniśmy sprawdzić dostępne oferty promocyjne. Obecnie tylko dzięki nim odczujemy wzrost ilości środków na koncie po rozliczeniu lokaty. Z punktu widzenia obecnej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie lokaty przez Internet. Unikniemy dzięki temu szeregu zbędnych formalności.

skarbonka oszczędzanie

Lokaty terminowe przez Internet – na które warto postawić?

Lokaty terminowe przez Internet to produkty bankowe oferowane przez większość dostępnych w Polsce banków. Pozwalają one na wygodne zainwestowanie zgromadzonych na koncie środków, bez konieczności wychodzenia z domu i bez telefonowania do doradcy bankowego. Takie lokaty różnią się między sobą różnymi parametrami. Obecnie na szczególną uwagę zasługują lokaty terminowe, które oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W przypadku deponowania nowych środków osiągają one tutaj bowiem bardzo korzystne oprocentowanie osiągające, w zależności od okresu tejże lokaty, nawet 0,3%, 0,4% lub 0,5% – i to już przy krótszych okresach trwania lokat. Wskazane tutaj oprocentowanie lokat promocyjnych jest często kilka razy wyższe niż w przypadku standardowej lokaty internetowej. Warto mieć ponadto na uwadze to, że minimalna kwota lokaty to w przypadku Santander Consumer Bank – bank od kredytów 1000 złotych, a maksymalna – aż 400 000 złotych. Innym z atutów lokat terminowych przez Internet dostępnych w Santander Consumer Bank – bank od kredytów jest duży wybór okresów, na który mogą one zostać założone. W tym przypadku dostępne są różne warianty, np. 1-, 3-, 6-, 7-, 9-, 10-, 12-, 15-, 18-, 24-, a nawet 36-miesięczny. Pozwala to na wybranie takiej lokaty, która będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Innym z atutów obsługiwanych w całości przez Internet lokat terminowych, które oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów, jest możliwość ich automatycznego przedłużenia na ten sam okres, po ich zakończeniu. Oszczędzamy dzięki temu czas, a jednocześnie zapewniamy sobie większe oszczędności. Długi okres trwania lokat może bowiem sprawić, że zapomnimy o jej odnowieniu. Wówczas nie uzyskamy odsetek za dni, w których z takich lokat nie korzystaliśmy, a mieliśmy środki do dyspozycji.