Lokata terminowa i jej rodzaje

Oszczędności warto bezpiecznie ulokować. Trzymanie ich w przysłowiowej skarpecie nie prowadzi do niczego dobrego. Na szczęście dzisiaj banki mają dość bogatą ofertę dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich oszczędności są bezpieczne. Jednym z produktów cieszących się niemałą popularnością jest lokata terminowa, która występuje w kilku odmianach. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne.

Lokata standardowa

Standardowa lokata terminowa to najbardziej popularny rodzaj lokaty terminowej. Wybierana jest ona przez zdecydowaną większość klientów. Jest idealna, jeśli ktoś szuka bezpiecznego sposobu ulokowania posiadanych oszczędności, a jednocześnie chce je nieco pomnożyć. Większość banków proponuje lokaty standardowe o różnym czasie trwania. Najkrótsza obejmuje na ogół miesiąc, najdłuższa może dochodzić nawet do dwóch lat. Warto dodać, że w zdecydowanej większości przypadków taką lokatę można założyć już wtedy, kiedy posiadamy tysiąc złotych.

E – lokata

Klienci banku posiadający konto internetowe mogą założyć również tak zwaną e – lokatę. Zakładana jest ona za pośrednictwem Internetu. Plusem takiej lokaty jest na ogół nieco wyższe oprocentowanie niż w przypadku lokaty, którą założymy w banku.

Lokata terminowa i jej rodzaje

Lokata dynamiczna

To lokata terminowa, której cechą jest zmienne oprocentowanie. Im dłuższy czas minął od założenia lokaty, tym oprocentowanie jest wyższe. W zdecydowanej większości przypadków wzrost następuje co kwartał. Nie oznacza to jednak, że nie ma banków, w których oprocentowanie zmienia się co miesiąc. Lokata dynamiczna jest naprawdę atrakcyjnym rodzajem lokaty.

Lokata nocna

To jeden z ciekawszych rodzajów lokat, jakie obecnie proponują swoim klientom banki. Jej cechą charakterystyczną jest to, że oprocentowanie działa wyłącznie w nocy. Plusem jest nieograniczony dostęp do zgromadzonych na lokacie pieniędzy w porze dziennej. Ci klienci, którzy chcą pomnożyć oszczędności, a jednocześnie nie chcą rezygnować z dostępu do pieniędzy powinni zdecydować się właśnie na lokatę nocną. Niestety, opłacalna jest ona wyłącznie wtedy, gdy dysponujemy dużymi oszczędnościami.