Czy wiesz, co to takiego lokata negocjowana i czym różni się od tradycyjnej lokaty? Kto może skorzystać z takiej usługi? Zapraszamy do lektury!
Czym jest lokata negocjowana?
Lokaty bankowe to popularne usługi bankowe, które pozwalają użytkownikom bezpiecznie oszczędzać, a także wypracowywać zyski. Każda lokata bankowa ma rzecz jasna swoje specyficzne warunki pracy oraz odmienne oprocentowanie, od czego ściśle zależy wysokość faktycznego zysku, jaki możesz osiągnąć po jej zakończeniu. Parametry lokaty bankowej zależą przede wszystkim od stóp procentowych NBP ustalanych co miesiąc przez Radę Polityki Pieniężnej. To na tej podstawie ustalane jest oprocentowanie lokaty. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużymi środkami, możesz skorzystać z wyjątkowego typu lokaty, którą określa się mianem lokaty negocjowanej. Czym jest lokata negocjowana?
Lokata negocjowana to specyficzny typ lokaty bankowej, której depozyt jest z góry zakładany na ściśle określony czas, a oprocentowanie może być negocjowane z bankiem. W przypadku takiej lokaty nie wiesz zatem, jakie oprocentowanie zostanie zaproponowane przez bank na start. Jednocześnie przy takiej lokacie masz możliwość negocjacji pierwszej propozycji ze strony instytucji finansowej, co bezpośrednio przekłada się na większy zysk do wypracowania.
Warto przez chwilę zastanowić się nad tym, czy lokata negocjowana faktycznie jest bardziej opłacalna od lokaty ze standardowej propozycji banku. Czy możliwe jest zatem to, że Twoje negocjacje zakończą się niepowodzeniem w wyniku otrzymania gorszych warunków niż w podstawowej wersji lokaty ze strony internetowej? Otóż nie do końca. Zdaniem ekspertów owocne negocjacje mogą doprowadzić Cię nawet do warunków, które będą wyższe o 0,5, a nawet 1 punkt procentowy od oprocentowania wybranej lokaty. Oczywiście zwykle finał jest bliższy niższej wartości, to jednak wciąż więcej niż przy „normalnej” lokacie – a biorąc pod uwagę duże środki wpłacane na lokatę, zysk może być naprawdę dużo większy.
Jakie zalety ma lokata negocjowana?
Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że zindywidualizowana lokata negocjowana może być najkorzystniejszą lokatą dla Ciebie – wszystko zależy od konkretnych warunków, jakie uda Ci się wynegocjować. Depozyt tego typu daje Ci gwarancję, że nie stracisz swoich środków, oczywiście bardzo istotne są Twoje osobiste umiejętności negocjacji. Jeśli chcesz, możesz udać się na negocjacje do kilku banków i w ten sposób przekonać się, która instytucja zapewni Ci najlepsze warunki. Do największych zalet lokat negocjowanych zalicza się:
- zabezpieczenie środków finansowych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
- wyższe oprocentowanie niż przy zwykłej lokacie,
- możliwość oszczędzania na zdefiniowane cele.
Kto powinien skorzystać z lokaty negocjowanej?
Może być to pewnym zaskoczeniem, ale nie każdy ma możliwość skorzystania z lokaty negocjowanej. Pod tym względem można uznać, że jest to produkt niemalże luksusowy, gdyż jest zarezerwowany tylko dla pewnej grupy klientów banku. Wszystko zależy rzecz jasna od dokładnych warunków wyznaczonych przez określoną instytucję finansową, zazwyczaj jednak lokata negocjowana przeznaczona jest dla klientów dysponujących dużą kwotą kapitału do przeznaczenia na depozyt bankowy. Najczęściej rozmowy pozwalające otworzyć lokatę negocjowaną możesz rozpocząć, kiedy na lokatę bankową chcesz przeznaczyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W praktyce jednak uważa się, że najkorzystniej lokatę negocjowaną otworzyć w sytuacji, gdy masz co najmniej 100 000 zł. Możliwość dysponowania przez bank taką kwotą będzie powodem do ustanowienie wyższego niż zwykle oprocentowania.
Jak założyć lokatę negocjowaną?
Założenie lokaty negocjowanej wcale nie jest trudne i raczej nie powinno sprawić Ci żadnych problemów. O pierwszych dwóch krokach wspomnieliśmy już wcześniej – musisz posiadać odpowiednie środki oraz wynegocjować warunki, które będą dla Ciebie satysfakcjonujące. Oprócz tego musisz mieć świadomość, że w niektórych bankach konieczne może być posiadanie rachunku bankowego – nie jest to jednak regułą. W niektórych przypadkach bank może poprosić cię np. o przedstawienie posiadania innych terminowanych lokat. Oczywiście konieczne będzie również zawarcia umowy otwarcia depozytu.
Pomimo wszechobecnej cyfryzacji i możliwości załatwienia wielu spraw bankowych za pośrednictwem sieci, w przypadku lokaty negocjowanej wizyta w placówce instytucji finansowej raczej Cię nie ominie. To tam, zwykle w towarzystwie doradcy bankowego, uzyskasz szansę dotarcia do kompromisu, który zadowoli obie strony. Warto zauważyć, że ten trend powoli się zmienia i niektóre banki coraz przychylniej spoglądają na możliwość otwarcia lokaty negocjowanej za pośrednictwem sieci.
Osoby zainteresowane lokatą negocjowaną powinny również dowiedzieć się, jakich dokumentów potrzebują do tego celu. Tu czekają Cię dobre wiadomości – choć w dalszym ciągu rozmawiamy o bardzo dużych pieniądzach, to jednak nie ubiegasz się o kredyt, dlatego przedstawianie skomplikowanej dokumentacji, historii kredytowej czy udowadnianie zdolności kredytowej nie będą potrzebne. Z kwestii biurokratycznych musisz jedynie pamiętać o podpisaniu umowy – w tym zakresie natomiast z pewnością poprowadzi Cię doradca działający z ramienia banku.
Jak negocjować lokatę negocjowaną?
Nie ma tu złotej reguły, na pewno jednak warto być elastycznym. Zgodnie z jedną ze szkół dobrze zacząć negocjacje z „wysokiego C”, aby mieć potem z czego „zejść”. Możesz spróbować sobie ustalić dwa cele – minimum i maksimum, a następnie stopniowo dążyć do wyższego z nich. Tak naprawdę o swoich szansach w negocjacjach oraz rzeczywistych perspektywach przekonasz się i tak dopiero w czasie rozmowy z doradcą banku. Z naszej strony trzymamy kciuki za owocne negocjacje!
Źródła:
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-negocjowana
- https://www.comperia.pl/forum/lokaty/1154-lokata-negocjowana,1,1.html
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Negocjacje-lokat-trzeba-rozpoczac-z-wysokiego-pulapu-2381377.html
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Czym jest lokata negocjowana?
Lokata negocjowana to specyficzny typ lokaty bankowej. Wyróżnia się tym, że jej oprocentowanie może być negocjowane z bankiem. Dzięki temu klient może uzyskać lepsze warunki niż w przypadku tradycyjnej lokaty.
Jakie zalety ma lokata negocjowana?
Lokata negocjowana ma wszystkie zalety tradycyjnej lokaty: pewność inwestycji, gwarancję wypłaty środków, określenie wysokości zysków w chwili podpisania umowy. Dodatkową zaletą lokaty negocjowanej jest oprocentowanie wyższe niż na standardowej lokacie.
Dla kogo przeznaczona jest lokata negocjowana?
Lokata negocjowana kierowana jest w pierwszej kolejności do klientów dysponujących dużym kapitałem. Aby rozpocząć negocjacje, trzeba dysponować środkami wysokości przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im większą kwotę planujemy zainwestować, tym lepsze warunki możemy wynegocjować.
Jak założyć lokatę negocjowaną?
Jeśli posiadamy odpowiednio wysokie środki i chcemy otworzyć lokatę negocjowaną, musimy skontaktować się z pracownikiem wybranego banku. Następnie przystępujemy do negocjowania warunków umowy, a po osiągnięciu odpowiadających nam warunków – podpisujemy ją.
Jak negocjować warunki lokaty?
Aby efekt negocjacji był zadowalający, należy ustalić minimalne cele. Na początku warto podać wyższe wymagania, by pozostawić pole do ich negocjowania. Należy zachować elastyczność, ale i realność swych oczekiwań.