Lokata na nowe środki – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokaty

Szukając sposobu na inwestycję posiadanych środków pieniężnych, często rozważamy lokaty. Takie oferty są znane od lat i wiele osób mogło z nich w przeszłości już skorzystać. Jednak obecnie lokata na nowe środki może mieć korzystniejsze warunki niż przed laty. Wciąż warto wykorzystać ten rodzaj inwestycji, gdy chcemy mieć pewny zysk albo po prostu odłożyć środki na konkretny czas. Lokaty mogą być zakładane z wielu powodów, ale za każdym razem chcemy mieć z nich zysk. Co więc musimy wiedzieć o takich ofertach?

Czym jest lokata bankowa?

Wybierając lokatę bankową, deponujemy w banku swoje środki pieniężne. Można więc powiedzieć, że jest to proces bardzo podobny do wpłacenia środków na konto bankowe. Ale w tym wypadku robimy to w określonym celu i na restrykcyjnych warunkach. Zakładając rachunek osobisty, możemy dowolnie dysponować środkami na koncie, a środki na lokacie nie są dostępne dla klienta do dowolnego użytku w każdej chwili. Mają one zarabiać i są powierzone w banku właśnie w tym celu. Choć można je wypłacić przed końcem trwania umowy lokaty, to niekoniecznie jest to opłacalne.

Lokaty są bezpieczne tak samo jak rachunki osobiste, bo chociaż bank obraca naszymi środkami w celu ich powiększenia, to mamy gwarancję ich ochrony. Zapewnia ją Bankowy Fundusz Gwarancyjny, w jakim zebrane są wszystkie banki krajowe. Środki do kwoty 100 tysięcy euro podlegają takiej ochronie. A zatem posiadanie lokaty nawet na tak wysoką kwotę jest dla klienta bezpieczne.

Na co zwrócić uwagę, zakładając lokatę?

Skoro już wiemy, że lokaty są uznawane za bezpieczną inwestycję, i mamy też gwarancję ochrony środków, to można się zastanawiać, co jeszcze trzeba o nich wiedzieć. Każda lokata na nowe środki może mieć różne warunki. Bardzo ważne jest choćby oprocentowanie samej lokaty. To od niego zależy, w jakiej wysokości otrzymamy wypłacone odsetki, czyli ile zarobimy na powierzeniu w banku swoich pieniędzy.

Kolejny ważny element to czas trwania lokaty. Można ją założyć na określoną liczbę dni, miesięcy albo lat. Mamy więc lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Niektóre trwają zaledwie 3 miesiące i dają nam satysfakcjonujący zysk, a inne zakładamy na 2-3 lata. Odpowiedni wybór trwania lokaty jest istotny. Im dłużej trwa lokata, tym większe zyski osiągniemy, ale też przez taki czas nie będziemy mogli wypłacić tych środków. Dlatego jeśli w ramach lokaty chcemy przechować środki na jakieś ważne wydarzenie, np. wesele, to dobrze jest przemyśleć, jaki czas będzie optymalny, aby nieco powiększyć środki, ale i dostać je z powrotem w najlepszym momencie.

Istotne są też kwestie minimalnej i maksymalnej kwoty, jaką należy wpłacić na lokatę. Sami możemy zdecydować, czy wpłacimy tylko minimalną kwotę wymaganą przez bank, czy też większą kwotę. Tutaj decyzja powinna być zależna od tego, ile możemy środków na to przeznaczyć, ale też jaki jest prognozowany zysk.

Dobrze jest też sprawdzić, czy bank nie będzie wymagał od nas założenia funduszu inwestycyjnego lub konta osobistego, aby móc założyć lokatę. Wymóg skorzystania z kilku produktów banku zdarza się coraz rzadziej, ale wciąż istnieje. Zatem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten warunek założenia. Każdy bank może ustalić inne kryteria, za których pośrednictwem zweryfikuje klienta. Dlatego potrzebne będzie zapoznanie się z informacjami dla klientów lub nawet konkretną listą tzw. warunków założenia.

Czy można założyć lokatę przez internet?

Obecnie bardzo dużo rzeczy możemy załatwić przez internet, w tym sprawy związane z bankowością i finansami osobistymi. A jak to jest z lokatami? I te możemy założyć, korzystając z internetu. Nawet może to być rozwiązanie korzystniejsze, ponieważ w domowym zaciszu na spokojnie podejmiemy decyzję, jaka lokata na nowe środki najbardziej nam pasuje.

Zakładając lokatę przez internet, nie musimy wychodzić z domu, a sama lokata będzie obsługiwana w ramach bankowości internetowej. Mamy wiec pełną kontrolę nad swoimi środkami, co również może mieć dla wielu osób znaczenie. Ale bardziej przekonujące może być oprocentowanie lokat czy też warunki kapitalizacji odsetek, a nawet to, czy lokata automatycznie się przedłuży, czy nie. Jednakże porównując lokaty online, możemy od razu zobaczyć korzyści wielu lokat naraz. Nie trzeba udawać się do każdego banku po kolei, a wystarczy otworzyć kilka okien w przeglądarce internetowej.

Gdy już zdecydujemy, jaką chcemy lokatę założyć, cała procedura będzie bardzo prosta do przejścia. Większość banków po prostu pozwala klientom wybrać kwotę wpłacanych środków i czas trwania lokaty – i na tej podstawie przedstawia wniosek online, jaki trzeba wypełnić. W samym wniosku podajemy dane osobowe oraz informacje pozwalające na weryfikację tożsamości. Bank w odpowiedzi wysyła umowę lokaty i arkusz informacyjny dla osób korzystających z lokat. Jeśli zgadzamy się na warunki banku, wystarczy dokonać przelewu na wskazany rachunek, aby pieniądze zostały zdeponowane na lokacie.

Oczywiście jeśli nie mamy bankowości internetowej lub nie chcemy w ten sposób zakładać lokaty, możemy udać się do banku, a wtedy w placówce wraz z pracownikiem banku wybierzemy lokatę na nowe środki i dopełnimy potrzebnych formalności.

Od czego zależy zysk z lokaty?

Opłacalność finansowa obliczana jest na podstawie wysokości oprocentowania samej lokaty. Jednak na oprocentowanie, jakie oferują nam obecnie banki, wpływa wysokość stóp procentowych. Kiedy na rynku są niskie stopy procentowe, to i oprocentowanie produktów bankowych będzie niższe. Oczywiście banki mogą oferować depozyty promocyjne, które mają lepsze oprocentowanie, ale zwykle są to bardzo ograniczone oferty, które mają np. limit wpłaty lub bardzo krótki czas trwania samej lokaty.

Aktualna sytuacja na rynku nadal daje możliwość zarobkowania na oszczędnościach ulokowanych w formie lokaty. Wzrost wartości środków będzie stabilny, co również jest zaletą dla sporej liczby osób. Kiedy zakładamy lokatę, nasze środki pracują. Dlatego jest to lepsze rozwiązanie niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.

Czy można obliczyć samemu potencjalny zysk? Można, ale trzeba wiedzieć, czy oprocentowanie lokaty jest stałe, czy zmienne oraz ile ono wynosi. Oprocentowanie samej lokaty podawane jest w skali roku, a więc trzeba też policzyć zyski pod kątem czasu trwania samej umowy. Na zysk wpływa też sposób naliczania samych odsetek. Odsetki proste naliczane są cały czas od wysokości powierzonego kapitału, ale już odsetki składane są obliczane wielokrotnie, ponieważ są one co pewien okres doliczane do kapitału, a kolejne odsetki naliczane są już od kapitału powiększonego – i tak przez cały czas trwania lokaty.

Lokata czy konto oszczędnościowe – co jest lepsze?

Lokata to jedno z rozwiązań pozwalających nam oszczędzać i jednocześnie zarabiać na oprocentowaniu środków. Kolejne to założenie konta oszczędnościowego. Dla jednych ta opcja będzie miała więcej zalet, a dla innych mniej. Przede wszystkim różnica jest w wysokości oprocentowania środków. Na koncie oszczędnościowym dostaniemy mniej odsetek, ale za to możemy dowolnie dysponować takimi środkami. Przy lokacie oddajemy ją do dyspozycji banku na umówiony okres. Jednak jest to również plusem lub minusem. Osoby, które chcą oszczędzić na konkretny cel, ale lubią wydawać pieniądze, będą bardziej zadowolone z lokaty, gdzie nie ma możliwości wycofania środków lub jest to skomplikowana procedura. Dlatego można powiedzieć, że oba rozwiązania są dobre, ale to, które jest dla nas lepsze, zależy od naszych decyzji finansowych.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/lokaty-bankowe-czym-sa-jak-znalezc-odpowiednia/6j41pg6
  2. https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/lokaty-przez-internet,8.html