Lokata walutowa to ciekawe rozwiązanie dla osób poszukujących dodatkowych oszczędności. Cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych i firm.
Decydując się na założenie lokaty walutowej, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne potrzeby. Istotne są kwestie techniczne związane z jej otwarciem, jak i wypłatą zysku w formie odsetek na konto.
Czym jest i jak działa lokata walutowa?
Lokata walutowa jest depozytem w walucie obcej dostępnym w wersji krótkoterminowej (kilka dni, miesięcy) i długoterminowej (powyżej 1 roku). W Polsce najczęściej możemy się spotkać z depozytami w euro, dolarach, frankach szwajcarskich lub funtach brytyjskich – a więc w walutach, które cieszą się największą popularnością.
Tak samo jak w przypadku lokaty złotówkowej zyskiem na lokacie walutowej są odsetki od zdeponowanych środków, przeliczane po stopie procentowej określonej przez bank. Co istotne, przed wypłatą depozyt jest kalkulowany zgodnie z obowiązującym kursem. Dlatego zleceniodawca do końca nie wie, ile zarobi na lokacie. Kapitalizacja odsetek nie jest zatem prosta do skalkulowania. Istnieje w tym przypadku bowiem pewne ryzyko finansowe. Możliwe jest bowiem, że przez różnice kursowe wypłacimy niższą kwotę niż ta, którą pierwotnie zdeponowaliśmy. Z drugiej strony, przy dobrej ocenie wahań kursowych, jesteśmy w stanie na lokacie walutowej zyskać więcej niż na złotowej. Znane są sytuacje, gdy wartość danego pieniądza rosła nawet o kilkanaście procent w stosunku do polskiego złotego. To dlatego lokata walutowa jest dobrym rozwiązaniem dla obserwatorów rynku, którzy są w stanie uchwycić właściwy moment na przygotowanie i wypłatę depozytu.
Wymogi dotyczące zakładania lokat walutowych
Aby założyć lokatę walutową, konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Po pierwsze, wymagana jest minimalna kwota wpłaty. Zwykle jest ona zbliżona do tej złotówkowej (często jest to 100 euro zamiast 500 złotych). Zdarza się jednak, że banki wymagają do założenia lokaty walutowej kwoty kilku tysięcy euro. Nie jest to zatem produkt dla drobnych oszczędności. Banki określają także wysokość maksymalnego depozytu. Osobną kwestią jest wymóg posiadania u nich konta osobistego. Dla części banków jest to niezbędne, by móc skorzystać z propozycji lokat walutowych.
Lokaty walutowe – dla kogo?
Lokaty walutowe to rozwiązanie idealne dla osób, które oszczędzają na zagraniczne wakacje, ale także dla inwestorów i przedsiębiorców realizujących różne transakcje z zagranicznymi kontrahentami, od których otrzymują płatność w obcej walucie. To jednak nie wszystkie możliwości, które warto rozpatrzyć. Lokata walutowa jest bowiem także doskonałą opcją przy otrzymywaniu wynagrodzenia w innej walucie. To coraz popularniejsze rozwiązanie, ponieważ wielu z nas ma kontrakty z firmami zagranicznymi i wykonuje zadania zdalnie lub też pracuje za granicą stacjonarnie i otrzymuje płatność np. w euro lub w funtach brytyjskich. Także wtedy, gdy codzienne rachunki regulujemy w tej walucie, lokata nie będzie obarczona ryzykiem wahań kursowych. W innym przypadku musimy się liczyć z możliwością odzyskania mniejszych kwot niż te wpłacane.
Lokaty walutowa jest również solidnym zabezpieczeniem dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązanie w innej walucie. W Polsce jest np. dużo osób, które mają kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Zdeponowana w ten sposób gotówka może się okazać ratunkiem dla spłaty raty, gdy ta mocno wzrośnie w związku ze spadkiem wartości złotego w stosunku do danej waluty. Jest to zatem produkt bankowy, który zrównoważy związaną ze zmianą kursu stratę.
Oprocentowanie lokat walutowych – co warto wiedzieć?
Oprocentowanie lokat walutowych jest, tak jak w przypadku lokat złotówkowych, uzależnione od stóp procentowych. Inne są jednak instytucje, które o tym decydują. W Polsce jest nią Narodowy Bank Polski, a przykładowo oprocentowanie lokat w dolarach jest uzależnione od decyzji Banku Federalnego USA, z kolei dla lokat w euro – zależy w dużej mierze od decyzji Europejskiego Banku Centralnego.
Oprocentowanie lokat walutowych a podatek Belki
Lokaty walutowe zakładane w Polsce, tak samo jak lokaty złotówkowe, podlegają podatkowi od zysków kapitałowych (tzw. podatkowi Belki) w wysokości 19% od odsetek wypracowanych w trakcie depozytu. Dokonując przeliczenia zysku z tego tytułu, warto to wziąć pod uwagę, by podjąć właściwą decyzję o wyborze w banku, w którym otworzy się nowy depozyt.
Zerwanie lokaty walutowej – co warto wiedzieć?
Lokatę bankową walutową można zerwać w każdej chwili, tak jak lokatę w polskich złotych. Jeśli podejmiemy taką decyzję, musimy się jednak liczyć z utratą wszystkich lub części z dotychczas wypracowanych odsetek. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w regulaminie lokat banku, w którym mamy depozyt pieniężny. Warto się z nim zapoznać przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków.
Gdzie w Polsce założymy lokatę walutową?
Lokaty walutowe proponuje w Polsce większość banków. Ich propozycje depozytów różnią się oprocentowaniem i okresem, na który można lokować pieniądze. Część banków przygotowała okresowe promocje, dzięki którym można zyskać wyższe odsetki niż standardowo.
Banki proponują preferencyjne warunki zwykle nowym klientom, co stanowi zachętę do zakładania lokat w danej placówce. Promocje dotyczą jednak równie często stałych klientów. To dlatego, gdy myślimy o zabezpieczeniu środków na lokacie walutowej, powinniśmy śledzić na bieżąco propozycje instytucji finansowych. Różnice w oprocentowaniu takich produktów mogą sięgać nawet 1%.
Aby uzyskać informację, gdzie warto obecnie założyć lokatę walutową, wystarczy skorzystać z popularnych rankingów online, aktualizowanych na bieżąco. Jeden z nich znajduje się na stronie internetowej https://najlepszelokaty.pl/ranking-lokat-walutowych. Informacje na temat bieżącej propozycji banków, jeśli chodzi o lokaty walutowe, są aktualizowane niemal każdego dnia, na podstawie danych uzyskiwanych od klientów, banków, jak i obserwatorów rynku.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/gielda/lokata-walutowa-rodzaje-oprocentowanie-zalety-i-wady-depozytu/yschl03
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/czy-warto-zalozyc-lokate-walutowa-czy-lokata-w-euro-sie-oplaca
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Czym jest lokata walutowa?
Lokata walutowa to depozyt bankowy zakładany w walucie obcej. Może mieć formę lokaty krótko- i długoterminowej. Zysk generowany jest poprzez odsetki, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych lokat, kalkulowane są one tu zgodnie z kursem wymiany walut, a to wiąże się z pewnym ryzykiem.
Jakie są wymogi dotyczące zakładania lokat walutowych?
Aby założyć lokatę walutową, trzeba dysponować przynajmniej minimalną kwotą wpłaty – zwykle nie jest ona jednak wyższa niż na klasycznych lokatach zakładanych w walucie narodowej. Wiele banków wyznacza także maksymalną wysokość depozytu.
Dla kogo są przeznaczone lokaty walutowe?
Lokaty walutowe to produkt bankowy, który będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać, a otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej. To także wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców dokonujących transakcji w obcej walucie, a także osób oszczędzających na zagraniczne podróże.
Co wpływa na oprocentowanie lokat walutowych?
Oprocentowanie lokat walutowych zależy od NBP, a także kursu walut. Warto także pamiętać, że od wypracowanych zysków potrącany jest automatycznie podatek (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%.
Czy lokatę walutową można zakończyć przed upływem jej terminu?
Tak, lokatę walutową można zerwać w każdej chwili, podobnie jak klastyczne lokaty bankowe. I tak jak w ich przypadku – zwykle wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.