Wybór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym

Wybór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym

Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe służą do oszczędzania nadwyżek finansowych poprzez instytucje bankowe. Są jednak między nimi różnie, które mogą zadecydować o tym, który instrument będzie dla nas lepszy, wygodniejszy i po prostu bardziej przydatny.

Pierwsza różnica to czas oszczędzania. O ile konto oszczędnościowe jest właściwie bezterminowym instrumentem na którym możemy oszczędzać to lokata trwa dokładnie takie okres czasu jaki zapisaliśmy w umowie przy jej otwarciu.

Jak wygląda dostęp klienta do oszczędzanych środków?

 

Lokata może trwać od miesiąca do nawet kilku lat. W zależności od tego na jak długo zawieramy umowę, mówimy o lokacie długoterminowej lub krótkoterminowej. Pierwsza daję nam większy komfort i stabilność w oszczędzaniu pieniędzy w przypadku tej krótszej więcej zarobimy. Terminy czasowe wpływają na dostępność naszych środków na koncie. W przypadku rachunku oszczędnościowego możemy w każdej chwili korzystać z naszych środków, a także zasilać to konto. Nie dzieje się to oczywiście całkowicie bezkarnie. Wykonywanie przelewów z konta na inne konto jest bardzo kosztowne. O ile w przypadku zwyczajnego konta koszt przelewu oscyluje wokół kilkudziesięciu groszy o tyle w przypadku rachunku oszczędnościowego może kosztować nawet dziesięć złotych.

Kto powinien skorzystać z tych rozwiązań?

 

Lokata jest w pewnym sensie nietykalna. Nie istnieje możliwość wyjęcia z lokaty części oszczędności, a każda ingerencja w oszczędzane środki oznacza po prostu zerwanie lokaty co oznacza utratę części lub nawet całości zysków. Te różnice powodują, że oba instrumenty oszczędzania są kierowane do innego rodzaju klienta. Z rachunku oszczędnościowego powinni korzystać ci z nas, którzy posiadają pewną ilość wolnej gotówki ale nie są pewni czy środki te nie będą im nagle potrzebne. Lokatę powinni wybrać natomiast ci, którzy są pewni, że mogą zamrozić swoje oszczędności na dłuższy czas, a jednocześnie nie do końca są pewni czy potrafią zachować żelazną dyscyplinę oszczędnościową. Lokata ze wszystkimi ograniczeniami i restrykcjami jest bowiem narzędziem zniechęcającym do wypłacania środków.
Więcej o lokacie na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/