Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

Osoby, które chcą bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, a do tego zależy im na tym, aby przyniosły im one nawet niewielki zysk mogą to zrobić wybierając lokatę bankową. Każdy bank ma w swojej ofercie kilka rodzajów lokat. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrana lokata nas nie rozczarowała?

Wybieramy czas jej trwania

Zakładając lokatę musimy pamiętać, że na czas jej trwania nasze pieniądze zostają zamrożone. Dlatego wybór czasu trwania lokaty jest bardzo ważną kwestią. Do wyboru mamy lokaty krótko- i długoterminowe. Wybierając według tego kryterium w ofercie banków znajdziemy:

lokaty jednodniowe;

kilkudniowe;

nocne;

kilkutygodniowe;

miesięczne;

kilkumiesięczne;

kilkunastomiesięczne.

Banki przyjęły zasadę, że lokaty krótkoterminowe to te, które są zakładane maksymalnie na okres jednego roku, a długoterminowe to te powyżej dwunastu miesięcy. Im dłuższy czas lokaty wybierzemy, tym większe zyski ona wygeneruje.

Zapytaj o wysokość oprocentowania

Zadając to pytanie pamiętajmy, aby pytać o oprocentowanie w skali roku. Z reguły banki kuszą klientów wysokim oprocentowaniem, ale zapominają dodać, że jest to oprocentowanie w skali miesiąca, czy trzech. Dlatego trzeba wprost zapytać, jaka jest wysokość oprocentowania w skali roku, gdyż tylko wtedy przekonamy się, jak wysoką kwotę odsetek otrzymamy po wygaśnięciu terminu lokaty. Na chwilę obecność wysokość oprocentowania w poszczególnych bankach jest bardzo do siebie zbliżona, różnice wynoszą około pół procenta. Przy małej kwocie różnica ta będzie dla nas niezauważalna, ale przy dużej już tak.

Zapytaj o częstotliwość kapitalizowania odsetek

Tak naprawdę o tym, ile na lokacie zarobimy zadecyduje wysokość oprocentowania oraz częstotliwość z jaką bank dopisuje odsetki do kwoty początkowej. Im częściej operacja kapitalizacji odsetek jest przeprowadzana, tym lepiej. Każde dopisanie odsetek powiększa kwotę wpłaconą przy zakładaniu lokaty. Odsetki są więc dopisywane za każdym razem od powiększonej sumy. Zysk z takiej lokaty jest więc największy.