Lokata terminowa i konto oszczędnościowe

Typowym problemem inwestowania środków na lokacie bankowej jest ich zamrożenie na cały czas trwania lokaty. Obecnie co prawda pojawiają się już oferty lokat, które można w każdej chwili zerwać bez utraty odsetek bankowych, ale nie zawsze są to opcje najkorzystniejsze spośród tych, które aktualnie znajdują się na rynku, zwłaszcza pod względem oprocentowania na które opiewa lokata terminowa.

Jeśli jednak już zdecydujemy się na taką lokatę to najczęściej odsetki, które będą na niej naliczane będą naliczane stosunkowo często, czyli raz na dzień lub raz na miesiąc. Nie zawsze jednak oznaczać będzie to ich kapitalizację. Nie muszą wliczać się do kapitału przy obliczaniu kolejnych odsetek. Może wydawać się to pozornie tylko drobnym szczegółem jednak w rzeczywistości może znacznie zmienić wysokość zysków na lokacie.

Różnica będzie tym większa im większą kwotę zdecydujemy się w ten sposób zainwestować. Najczęściej więc najkorzystniejszym wyborem jest klasyczna lokata terminowa, z dużą częstotliwością kapitalizacji odsetek, ale też wymagająca zachowania określonego czasu trwania lokaty. Drugim typowym problemem może być też minimalna kwota lokaty.

Zwykle nie są to kwoty wysokie, ale w odniesieniu do ciekawszych produktów z tej grupy mogą być już całkiem spore. Panaceum na problemy, które bez wątpienia ma lokata terminowa może być zatem jej uzupełnienie o specjalne konto oszczędnościowe, które także oferowane jest przez banki. Tutaj oszczędzanie wygląda już zgoła inaczej, bowiem wpłacać i wypłacać środki można w zasadzie w dowolnej chwili i w dowolnej wysokości.

Rachunek oszczędnościowy może być więc doskonałym wyborem w sytuacji gdy chcemy ulokować środki, ale nie do końca jesteśmy pewni tego na jak długi okres czasu oraz czy nie okaże się, że środki te będą nam po prostu potrzebne w najbliższej przyszłości. Liczyć należy się jednak z tym, że w porównaniu do lokaty rachunki oszczędnościowe są zwykle odpowiednio słabiej oprocentowanie, dają jednak zdecydowanie większą swobodę operowania oszczędzanymi środkami.