Lokata czy konto oszczędnościowe?

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Kiedy posiadamy oszczędności, to nie powinny one bezczynnie leżeć w banku. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z propozycji banku. Do wyboru mamy konto oszczędnościowe lub lokatę.

Oba te rozwiązania pozwalają nam zarobić pieniądze na samym fakcie „pożyczenia” pieniędzy do banku. Jednak występują między nimi poważne różnice. Lokata terminowa (znajdziesz ją na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/ ) to model, w którym pożyczamy pieniądze do banku na określony czas.

Lokata może trwać miesiąc, a nawet dwa lub trzy lata

Zanim podpiszemy umowę lokaty, musimy dokładnie określić, ile pieniędzy chcemy zawierzyć bankowi. W czasie trwania lokaty nie ma bowiem możliwości wyjęcia pieniędzy, które zdeponowaliśmy, ani dołożenia do ich sumy, dodatkowych środków. Już z tego faktu wynika, że suma jaką zdeponujemy na lokacie, powinna być dobrze przemyślana. Jeśli bowiem okażę się, że w trakcie trwania lokaty, pieniądze będą nam potrzebne, to zerwanie jej nie przyniesie nam żadnych zysków. Bank w przypadku przedwczesnego zakończenia lokaty nie naliczy nam żadnych odsetek. Oprocentowanie lokaty nie przekracza raczej czterech procent w skali roku.

Inne jest jednak oprocentowanie dla stałych klientów banku, a odmienne dla nowych

Konto oszczędnościowe jest z kolei przeznaczone dla tych osób, które chcą oszczędzać, ale nie posiadają dużej ilości pieniędzy w danym momencie, lub podejrzewają, że w trakcie oszczędzania, pieniądze mogą być im nagle potrzebne. Konto oszczędnościowe pozwala bowiem wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie. Nie oznacza, to, że nie musimy się liczyć z żadnymi ograniczeniami. Bank pozwoli nam dokonać jednej wypłaty w ciągu miesiąca. Jeśli uczynimy to powtórnie, to musimy się liczyć z dużą prowizją. Kiedy będziemy to robić zbyt często, może się okazać, że koszt prowizji, jaką zapłaciliśmy, przewyższa nasz zarobek z racji uzyskanych odsetek od oszczędzanej kwoty. Jak widać konto oszczędnościowe, jest nieco bardziej elastyczną formułą, ale też przyniesie nam mniejsze zyski. Oferta ta kierowana jest jak, wspomnieliśmy do osób, które nie posiadają większych kwot, które mogą bez szkody dla swoich finansów, zamrozić w banku.