Jakie są cechy charakterystyczne najbardziej popularnych lokat bankowych?

Osoby, które chcą oszczędzać, a jednocześnie osiągać zysk z oszczędzania najchętniej wybierają lokaty bankowe. Duża liczba banków, które obecnie działają w Polsce sprawiła, że mają one bardzo rozbudowaną ofertę lokat bankowych. Dzięki temu mogą one przyciągnąć wielu klientów, a druga strona ma bardzo duży wybór. Jakie są rodzaje popularnych lokat bankowych? Jakie są ich cechy?

Do najbardziej popularnych lokat bankowych należą:

standardowe;

dynamiczne;

nocne;

rentierskie;

progresywne;

e-lokaty;

lokaty a vista.

Jaki cechy ma każda z tych lokat?

Lokata standardowa

Jest zaliczana do lokat krótkoterminowych i nieodnawialnych. Oznacza to, że pieniądze możemy na niej ulokować na okres, który nie będzie dłuższy niż jeden rok. Po zakończeniu umowy bank odda nam powierzone mu pieniądze. Będzie ich jednak trochę więcej. Do kapitału, który wpłaciliśmy zostaną doliczone odsetki pomniejszone o 19 procent podatku Belki.

Lokata dynamiczna

Część pieniędzy, które umieścimy na lokacie dynamicznej możemy wypłacić w dowolnej chwili. Nie ryzykujemy przy tym, że bank nie wypłaci nam odsetek. Warunki, które banki oferują klientom zakładającym lokatę dynamiczną są bardzo elastyczne. Bardzo często podwyższają one systematycznie stopę procentową, jeżeli lokata trwa dłużej. Za elastycznymi warunkami umowy nie podąża jednak wysokie oprocentowanie. Często wyżej oprocentowane są lokaty standardowe.

Lokata nocna

W ciągu dnia pieniądze są do naszej dyspozycji, oprocentowanie naliczane jest tylko nocą. Nie jest to oferta skierowana do wszystkich klientów, a jedynie do klientów biznesowych, których stan konta jest wysoki. Lokata nocna ma specyficzne warunki ustalane nieco inaczej w poszczególnych bankach. O jej warunki najlepiej więc pytać w banku,w którym chcemy ją otworzyć.

Lokata a vista

Nazywana jest także lokatą call. Aby można ją było otworzyć trzeba wcześniej założyć w banku konto. Umowa zawarta z bankiem nie określa czasu trwania lokaty call. Na jak długo możemy zdeponować na niej pieniądze zależy z jednej strony od nas samych, z drugiej zaś od stanu naszego konta.