Czym charakteryzuje się lokata nocna?

Wiele osób decyduje się powierzyć swoje oszczędności bankom. Robią to głównie z myślą o tym, aby zapewnić im bezpieczeństwo, a przy okazji trochę zarobić. Lokaty bankowe należą do tych produktów, które łączą w sobie oba te wymagania: dają zysk i zapewniają bezpieczeństwo ulokowanych na nim środkom. Wśród lokat bankowych bardzo interesującą ofertą jest lokata nocna. Co wyróżnia ją spośród innych lokat bankowych?

Lokata nocna nazywana jest także lokatą overnight. Jest ona adresowana przede wszystkim do klientów, których stan rachunku jest wyższy od przeciętnego, czyli głównie do zamożnych klientów. Aby mogła ona zostać założona wymagana jest minimalna, dość jak na polskie warunki, kwota. Banki wysokość kwoty minimalnej ustalają na bardzo różnym poziomie. W jednych jest to 50 000, w innych kwota jest dwa razy wyższa.

Spośród innych lokat, lokata overnight wyróżnia się tym, iż zgromadzone na niej środki oprocentowane są tylko w godzinach nocnych. Zakłada się je na jeden dzień, a w zasadzie zgodnie z nazwą na jedną noc. W zależności od banku, dyspozycje na założenie lokaty nocnej są przyjmowane do godziny 18.00, w innych można to zrobić nawet do godziny 22.00. Ich oprocentowanie nie jest zbyt wysokie, w skali roku nie przekracza 2 procent. Są jednak banki, w których oprocentowanie lokat nocnych dochodzi do 4 procent.Zaletą tej lokaty jest możliwość dysponowania zgromadzonymi na niej środkami w ciągu dnia. Niektóre banki dają swoim klientom możliwość podziału kapitału na dwie części. Jedna część zostanie ulokowana na lokacie, z drugiej można swobodnie korzystać także nocą.

Lokaty nocne były bardzo chętnie zakładane kilka lat temu, kiedy został wprowadzony podatek od zysków kapitałowych popularnie nazywany podatkiem Belki. Wiele osób zakładało wówczas lokaty nocne, aby uniknąć konieczności płacenia tego podatku. W tym czasie banki proponowały także wysokie oprocentowanie tych lokat, dochodziło ono nawet do sześciu procent. Ich posiadacze mogli na nich naprawdę dużo zarobić. Lokowano na nich przecież bardzo wysokie kwoty.