Co brać pod uwagę, wybierając lokatę terminową?

Jednym z bardziej popularnych produktów bankowych, który pomaga bezpiecznie ulokować, a jednocześnie pomnożyć pieniądze, jest lokata terminowa. Banki prześcigają się obecnie w kolejnych propozycjach dla swoich klientów. Dlatego warto wiedzieć co należy brać pod uwagę, wybierając lokatę. Pozwoli to postawić na produkt najbardziej korzystny.

Wybierając lokatę terminową, należy uwzględnić przede wszystkim

-czas jej trwania;

-wysokość oprocentowania;

-moment, w jakim dokonywana jest kapitalizacja odsetek.

To czynniki najbardziej znaczące.

Co brać pod uwagę, wybierając lokatę terminową

Czas trwania lokaty

To bez wątpienia czynnik, którego nie można pominąć. W większości banków można wybierać między lokatami trwającymi od miesiąca do trzydziestu sześciu miesięcy. Długość trwania lokaty wpływa na odnotowywany z niej zysk. Należy jednak pamiętać, że przez cały czas jej trwania nie mamy dostępu do pieniędzy. Oznaczać to może, że lepszym rozwiązaniem jest lokata krótsza, którą ewentualnie będziemy przedłużać.

Oprocentowanie

To kolejny czynnik wpływający na wysokość odnotowywanego zysku. Tu zasada jest naprawdę banalnie prosta: im wyższe oprocentowanie oferuje nam bank, tym na większy zysk możemy liczyć. Wysokie oprocentowanie jest więc bez wątpienia korzystne dla każdego posiadacza lokaty terminowej.

Kapitalizacja odsetek

Jest to nic innego, jak dopisanie odsetek do pieniędzy zgromadzonych na lokacie. Najbardziej korzystnym dla klienta rozwiązaniem, które niestety stosowane jest bardzo rzadko, okazuje się być codzienna kapitalizacja odsetek. Pozwala na powiększanie początkowego kapitału, od którego naliczane są odsetki. Niestety, to rozwiązanie jest najmniej korzystne dla banków i w związku z tym stosowane jest bardzo rzadko. Najczęściej kapitalizacja odsetek ma miejsce na koniec czasu trwania lokaty.

Lokata terminowa to bez wątpienia dobre rozwiązanie. Pieniądze są nie tylko bezpieczne, ale również zarabiają na siebie. W gąszczu ofert bardzo łatwo się jednak pogubić. Dlatego warto zadbać o dogłębne poznanie propozycji banków po to, aby wybrać lokatę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom.

Więcej o lokatach na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/